Zmiany w przepisach dotyczących samochodów z kratką w 2014

Jaki samochód, jaki VAT

Podstawowym warunkiem spełnienia ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r i obowiązuje do 31.12.2013 jest posiadanie homologacji jako samochód ciężarowy. To niestety nie wszystko. Musi on spełniać dodatkowe warunki wg klasyfikacji opisanej poniżej.

VAT 1- Jaki samochód spełnia warunki ustawy o vat zg. podpunktem nr 1?

Tu jest najprościej. Samochód musi mieć co najwyżej jeden rząd siedzeń i przegrodę pomiędzy przestrzenią bagażową, a pasażerską. Dzięki temu ciężarówką z pełnym odliczeniem VAT może być np. Fiat Panda VAN.

vat 1

VAT 2 – Jakie dodatkowe wymagania są stawiane w podpunkcie 2?

Przepis dotyczy samochodów z większą ilością rzędów siedzeń. Podobnie jak w VAT 1 musi być też trwała przegroda bagażowa. Jest jednak jeszcze jeden warunek. Przestrzeń ładunkowa musi mieć ponad 50% długości użytkowej samochodu. W związku z tym nawet typowo ciężarowy Fiat Ducato z dwoma rzędami siedzeń w wersji L1 (krótka) już się „nie załapie” na VAT 2. Oczywiście eliminuje to też wszelkie kombi i SUV-y.

vat 2 edostawcze_pl

VAT 3 Kiedy samochód spełnia podpunkt 3 ustawy?

Tutaj łapią się wszelkie samochody z otwartą przestrzenią ładunkową. Czyli tu mieszczą się wszelkie pick-up’y. Ważne, że nie ma tu obostrzeń dotyczących ilości rzędów siedzeń. Oczywiście właściciel pick-up’a może sobie tą przestrzeń zabudować i nie traci wtedy prawa do odliczeń.

vat 3 edostawcze_pl

VAT 4 Kiedy samochód zasłużył na 4 w ustawie o VAT?

Dotyczy to samochodów w których przestrzeń pasażerska to kabina konstrukcyjnie niezależna od przestrzeni ładunkowej. Prościej mówiąc dotyczy to tzw. ram które są indywidualnie zabudowywane.

Pamiętajmy, że choć mamy w firmie samochód ciężarowy spełniający, któreś z ww. kryteriów to musi to być potwierdzone przez uprawnionego diagnostę. Koszt takiego badania to 50 zł. Pamiętajmy więc by je zrobić i posiadac taki dokument. Nie ma wymogu by badanie to było wbite w dowód rejestracyjny pojazdu.

vat 4 edostawcze_pl